Afera Orlen – BGM

Zatrzymanie Prezesa PKN ORLEN
 1. Afera dotycząca zatrzymania Prezesa Orlenu w dniu 07 luty 2002 roku przez Urząd Ochrony Państwa dalej UOP. Z tą aferą jest połączona spółka BGM jako największy prywatny importer paliw na Polskim rynku m. in. dostarczała paliwo do PKN Orlen w latach 1999 a 2001. Zarząd spółki stanowiły trzy osoby Jan B. Arkadiusz G. i Zdzisław M.
 2. W wrześniu 2002 roku zatrzymany zostaje Jan B. który po półtora roku przebywania w areszcie, zaczyna współpracę z Prokuraturą prowadzącą to postępowanie, opowiada o finansowaniu partii AWS z której wywodzi się Mariusz Kamiński (CBA), Jarosław Kaczyński itd. oraz o skorumpowaniu Głównego Inspektoratu Ceł między innymi w okresie w którym urzędował w nim Zbigniew Ziobro.
 3. 28 maja 2004 r sejm podjął decyzję o powołaniu komisji śledczej w skład której weszli m.in. Zbigniew Wassermann i Antoni Macierewicz ogólnie w komisji zasiadało jedenastu posłów. Jednak w kwietniu 2005 roku odeszło ze składu czterech członków w tym jeden z PSL (choroba), dwóch z SLD w tym jednego odwołano a drugi zrezygnował sam w związku z tym odwołaniem, również odszedł jeden z SdPI Andrzej Celiński, który napisał list do Marszałka Sejmu informując o powodach Swojej rezygnacji, cytuję:
 4. „Poseł napisał, że nie zamierza dłużej legitymizować swoją obecnością bezprawnych decyzji komisji”. Co oznacza, że w komisji zasiadała tylko prawa strona, która sporządziła na koniec prac Raport Komisji.
 5. Jeden z zamieszanych w tą aferę lobbysta Marek Dochnal w programie TVN „Teraz My” mówi tak, cytuję:
 6. „Kiedy siedziałem w areszcie, moją rodzinę nachodzili i nagabywali różni ludzie, emisariusze nowego rządu – mówił w poniedziałek Marek Dochnal w programie „Teraz My!” w telewizji TVN. lobbysta dodał, że „w imieniu Ziobry przychodził nawet dziennikarz”. – To był Witold Gadowski, pracownik krakowskiego oddziału TVP – ujawnił.”
 7. Między czasie w latach 2001 i 2003 Pan Jan B. zakłada dwie spółki na bliskie osoby, by po wyjściu z aresztu w 2004 roku, wrócić do Swojej działalności za którą w 2002 roku usłyszał zarzuty.
Dalsza działalność Jana B.
 1. Mając założone Swoje dwie spółki na bliskie sobie osoby Jan B. mając postawione zarzuty, jak gdyby nigdy nic z początkiem 2006 roku rozpoczyna Swoją działalność na podobnych warunkach, zmieniając środek transportu z kolejowego na morski i importuje Olej Napędowy.
 2. Zakupiony w Rosji Olej Napędowy zabarwia podczas transportu na kolor czerwony, by na teren Polski wprowadzać wyrób o nazwie Olej Napędowy do Celów Grzewczych i pod tą nazwą również sprzedaje. Co przyczynia się do tego, że również odprowadza zaniżony podatek akcyzowy jaki i podatek VAT.
 3. Wyrób uznawany jest przez Urzędy Celne za Olej Opałowy. Tutaj właśnie prawdopodobnie dochodzi do popełnienia przestępstwa przez Pana Jana B. oraz funkcjonariuszy Urzędu Celnego.
 4. Gdyż wersja pierwsza Olej Napędowy był tylko zabarwiony, lecz nie posiadał znacznika akcyzowego, więc nie mógł być uznany za Olej Opałowy, gdyż było to niezgodne z Ustawą o Podatku Akcyzowym, oraz Rozporządzeniem Ministra Finansów.
 5. Wersja druga, gdy uznamy, że kupiony z Rosji Olej Napędowy podczas transportu został prawidłowo zabarwiony i oznaczony jako Olej Opałowy, to nastąpiła zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego o którym mowa w Art. 73a K.K.S. w zw. z Art. 63 K.K.S.
 6. Według przedstawionych wersji do odpowiedzialności karnej powinni zostać pociągnięci osoby zajmujące się importem, czyli Jan B. i osoby z nim związane oraz funkcjonariusze urzędu celnego, którzy dopuszczali wyrób na rynek Polski wbrew przepisom ustawy.
 7. Jak natomiast wygląda rzeczywistość? Otóż funkcjonariusze CBŚP, ABW itp. oraz Prokuratury, wszczęły śledztwa wobec firm i osób, które nabywały wyrób od firm Jana B. zarzucając tym osobom zmiana przeznaczenia wyrobu akcyzowego o którym mówi art. 73 a K. K. S. twierdząc, że osoby te odbarwiały olej opałowy i usuwały znacznik akcyzowy a następnie sprzedawały jako olej napędowy.
 8. Składając do Sądów akty oskarżenia oraz materiały dowodowe, byli na tyle przekonani, że Sądy wydadzą wyroki skazujące, że nie zwrócili uwagę na jeden z dowodów. A mianowicie chodzi o wykonane na zlecenie Prokuratur ekspertyzy w których znajdują się wyniki badań wyrobów, które wskazują, że rzekomy olej opałowy nie posiadał znacznika akcyzowego. Twierdząc, że jest to olej napędowy
 9. Znacznik akcyzowy to jest wymóg nałożony ustawą o podatku akcyzowym, który musiał być spełniony, by można było odprowadzać niższy podatek akcyzowy np. od oleju opałowego.
 10. W tej sytuacji sprawa, która trafiła do Sądu z takim dowodem, powinna zakończyć się uniewinnieniem osób oskarżonych. Jednak tak się nie dzieje i po wielu latach Sądy skazują oskarżonych na kary więzienia za przestępstwo, którego niebyło lub którego nie mogli popełnić. Dlaczego tak się dzieje?
Parasol ochronny
 1. Ministrem Sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym zostaje w 2005 roku Zbigniew Ziobro, który w latach 1998 – 2000 był zatrudniony w Głównym Inspektoracie Ceł, w 1999 roku założył wraz z Witoldem Gadowskim Stowarzyszenie Katon. Swoją funkcję pełnił do końca rządów w I kadencji przez PiS w 2007 roku.
 2. Pod koniec Swojej kadencji w2007 roku Zbigniew Ziobro awansował jednego z Prokuratorów Antoniego Markockiego z Prokuratury Rejonowej w Lublinie do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie celem wykazania się jako młody Prokurator, zlecając jednocześnie sprawę związaną z Janem B. 
 3. W wyniku śledztwa prokurator ten w sposób opisany w temacie „Dalsza działalność Jana B.” doprowadził do tego, iż zastosowany parasol ochronny, wobec Jana B. zakończył się sukcesem. Ponieważ przed Sądem stanęły osoby niewinne ale jednak skazane a po raz kolejny Jan B. nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej i już nie zostanie ponieważ upłynął okres przedawnienia się odpowiedzialności.
 4. W czasie pełnienia tej funkcji założono w 2006 roku CBA na czele którego stanął Mariusz Kamiński, były członek partii AWS, którą sponsorowała spółka m. in. Jana B. BGM.
 5. Pełniąc funkcję MS i PG Zbigniew Ziobro wraz z szefem CBA 14 lutego 2007 roku zorganizowali konferencję prasową celem przedstawienia okoliczności zatrzymania i postawienia 20 zarzutów w tym zabójstwa lekarzowi Mirosławowi G. z szpitala MSWiA. Lekarz ten wytoczył powództwo cywilne przed Sądem które wygrał w związku z tą konferencją prasową.
 6. W roku 2007 jako Prokurator Generalny decydował wraz z Szefem ABW Bogdanem Święczkowskim w sprawie zatrzymania Barbary B. w ramach śledztwa dotyczącego afery węglowej, na skutek czego Barbara B. miała rzekomo popełnić „samobójstwo”.
 7. Tego samego roku w aferze „Gruntowej” rzekomo został pomówiony Zbigniew Ziobro przez Andrzeja Leppera w skutek tego SLD złożyło wniosek o postawienie pod Trybunał Stanu Zbigniewa Ziobry.
 8. W 2008 roku został złożony kolejny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobrę, przez Prokuratora Generalnego w związku z udostępnieniem Jarosławowi Kaczyńskiemu Akt sprawy tzw. Mafii Paliwowej.
 9. Szerzej na temat związany z tą aferą w kolejnym artykule.
 1. Poniżej udostępniam również materiał, który został opublikowany przez stację TVN24.pl w programie „Superwizjer” dnia 08 maja 2021. Czytając tekst ale również słuchając materiał filmowy zastanawiałem się, czy osoba o której jest mowa czyli Jan L. nie jest może tą samą osobą o której piszę w temacie afery Orlen tj. Jan B. W związku z tym w dniu 09 maja 2021 wysłałem wiadomość do tej stacji telewizyjnej w której o tym wspomniałem a jednocześnie przekazałem link do mojego artykułu.
%d bloggers like this: