Jazda na suwak

CO TO OZNACZA I JAKI JEST CEL JAZDY NA SUWAK

„Jazda na suwak”

metoda dojazdu do zwężenia jezdni, polegającym na kontynuowaniu ruchu na obu pasach do samego momentu zwężenia, a następnie przepuszczania przez każdy pojazd jednego pojazdu z pasa, który się kończy. Innymi słowy jazda na zakładkę, jeden na jeden. Ta zasada jazdy ma na celu upłynnić ruch w miejscach gdzie następuje zwężenie drogi do jednego pasa ruchu, by w miarę możliwości nie dopuścić do zakorkowania drogi lub też gdy taki korek już nastąpił, by w miarę płynnie udrożnić ruch. W Polsce zasada ta stała się obowiązkowa z dniem 06 grudnia 2019 r. czyli stosunkowo nie dawno. Co też nie oznacza, że musiała zostać wpisana jako zasada bardziej wynikająca z kultury jazdy niż jakiegokolwiek zachowania bezpieczeństwa na drodze i w niektórych krajach stosuje się tą zasadę tylko ze względu na kulturę jazdy a nie z powodów wynikających z obowiązku prawnego. Niestety z przykrością jako Polski Obywatel muszę przyznać, że nie należymy do kierowców którzy stosują kulturę jazdy a z drugiej strony często widzę, że kierowcy chcąc być kulturalni stosują kulturę jazdy w sposób nadrzędny ponad prawem o ruchu drogowym co często staje się niebezpieczne, ale o tym później.

DLACZEGO PISZĘ TEN ARTYKUŁ, CO MNIE SKŁONIŁO DO JEGO NAPISANIA?

Zasady stosowania jazdy na suwak

Zacznę może od drugiej części pytania a mianowicie co mnie skłoniło, otóż w dniu dzisiejszym trafiłem na artykuł w moto.pl, którego link znajdą państwo w załączniku pt. tytułem „Ale teraz jest suwak” autor tego artykułu Pan Filip Trusz w dniu 13 czerwca 2020 r. przedstawia w Swoim artykule pięć wyjątków od zasad jakie obowiązują przy jeździe na suwak. Kolejnym powodem jest fakt, że pomimo czasu jaki upłynął od wprowadzenia obowiązku stosowania tej zasady, będąc kilka razy ostatnio w Polsce zauważyłem, że nadal w kilku miejscach gdzie powinno się jechać na tej zasadzie tak nie jest i zastanawiało mnie dlaczego. Czytając dzisiaj ten artykuł dowiedziałem się dlaczego tak jest, wcześniej myślałem, że to zbyt krótki okres by kierowcy się dostosowali szczególnie ci kierowcy z długim stażem jazdy, którzy mają taką jazdę zakorzenioną. Jednak nie do końca tak jest co uświadomił mi ten artykuł. Jeżeli fakt jest taki, że te pięć zasad obowiązuje to wprowadzenie obowiązku jazdy na suwak jest zwykłym bublem prawnym i jak pokazuje autor publikuje filmik od Policji który ich zdaniem pokazuje nagranie kierowcy jak wymusza pierwszeństwo, to można rozumieć, że ten obowiązek jazdy na suwak będzie służył do karania kierowców niż poprawy warunków jazdy na Polskich drogach. Dlaczego piszę ten artykuł? To powiem tak, że mam ponad dwadzieścia lat doświadczenia jako kierowca, który przejechał miliony kilometrów po Polskich drogach a od pięciu lat również w innym kraju gdzie jazda na suwak jest standardem, więc mam praktyczną wiedzę z stosowania tej zasady i postanowiłem się podzielić, być może będzie to pomocne w zmianie przepisów co do stosowania zasady jazdy na suwak.

W ODNIESIENIU SIĘ DO ARTYKUŁU

Trzy z pięciu wyjątków od zasad jazdy na suwak

„3. Jazda pasem rozbiegowym (np. ze stacji benzynowej) nie oznacza, że masz pierwszeństwo przed samochodami jadącymi sąsiednim pasem. Pas rozbiegowy ułatwia włączanie się do ruchu po wyjeździe ze stacji benzynowej. Korzystając z niego, nie masz pierwszeństwa przed samochodami jadącymi obok – wciąż musisz ustąpić im pierwszeństwa. To szczególnie ważne na autostradach – nie masz pierwszeństwa przed samochodami jadącymi sąsiednimi pasami. Wyjątkiem jest tylko i wyłącznie sytuacja, w której droga jest zakorkowana.”

Ad. pkt. 3 moje ocena, to błąd uznawania jako wyjątek sytuacji, która sama w sobie podlega uregulowaniu w innym paragrafie kodeksu o ruchu drogowym, gdyż dotyczy ona sytuacji, gdzie kierujący włącza się do ruchu z drogi podporządkowanej i ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa. Natomiast jazda na suwak dotyczy zmiany pasa ruchu.

4. Zapis dotyczący „jazdy ze znacznie ograniczoną prędkością” dotyczy TYLKO korków, a nie spowolnienia ruchu. Musimy pamiętać, że to nadrzędna zasada dotycząca wszystkich sytuacji, bez względu na liczbę pasów i organizację ruchu. Zasada jazdy na suwak obowiązuje tylko i wyłącznie w korkach i to wtedy, kiedy WSZYSTKIE pasy są zakorkowane. To ostatnie zdanie rozwiewa też wątpliwości dotyczące następnego wyjątku od pierwszeństwa.”

Ad. Pkt. 4 uważam, że jest brak jakiejkolwiek logiki w opisie tego wyjątku. Jak można uznawać stwierdzenie „jazdy ze znacznie ograniczoną prędkością” przypisując jednocześnie, że dotyczy tylko korków, nie wiem może mam błędne pojęcie co oznacza korek ale jak dla mnie korek wiąże się jak z zatrzymanym ruchem tak i z spowolnieniem ruchu. I właśnie jazda na suwak zdaje egzamin gdy mamy do czynienia ze spowolnionym ruchem, który przy zastosowaniu tej zasady pozwoli zapobiec powstania korka, gdy jednak doszło do zatrzymania się aut w korku to jazda na suwak umożliwi nam płynne jego rozładowanie.

5. „Na drodze z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazda na suwak nie obowiązuje, jeśli tylko jeden z nich jest zakorkowany. Stojąc w rzędzie samochodów, chcąc wyjechać z zatoru na drugi pas, musisz ustąpić pierwszeństwa samochodom jadącym pasem obok.”

Ad. Pkt. 5 kolejny nie zrozumiały dla mnie wyjątek, dlaczego? otóż jazda na suwak ma na celu po pierwsze neutralizację powstawania korków po drugie ułatwić rozładowanie powstałego korka. W sytuacji jaki przedstawia ten pkt. należy rozumieć, że nie stosowano jazdy na suwak i to spowodowało powstanie korka co wynika z opisu, że jeden pas jest wolny, czyli samochody poruszały się jednym pasem. Natomiast przypis do tego pkt to kolejna abstrakcja nie mająca związku z jazdą na suwak, gdyż sama zasada jazdy na suwak dotyczy tylko tego punktu gdzie dochodzi do zakończenia pasa ruchu i samochody kontynuują jazdę na przemian jeden na jeden.

Odnośnie grafiki co do kolejności jazdy

W artykule przedstawiono dwie grafiki, które zostały wykonane przez Ministerstwo Infrastruktury, abstrahując od tego czy jest to właściwe Ministerstwo, którego dotyczy prawo o ruchu drogowym, to co do jednej z tych grafik można mieć wątpliwości co do prawidłowego wskazania kolejności poruszania się samochodów przy zastosowaniu jazdy na suwak.

Grafika 1

Na tej grafice przedstawiono prawidłową kolejność poruszania się samochodów podczas jazdy na suwak, teraz pokażemy kolejną grafikę.

Grafika 2

Tutaj widzimy sytuację bardziej skomplikowaną z którą nawet Minister Infrastruktury nie do końca Sobie poradził a co dopiero kierowca na drodze ma Sobie prawidłowo poradzić gdy ma tylko sekundy na decyzję. Szczególnie ten kierowca, który zapoznał się z tą grafiką ma ją przed oczami będąc w samochodzie oznaczonym nr. 2 a samochód nr. 3 jest nie osobowym samochodem tylko ciężarowym który ogranicza jemu widoczność. Ciężko tutaj zauważyć czym się kierował autor tej grafiki, można założyć, że przy wskazaniu jako pierwszy samochód ma pierwszeństwo ten z nr. 1, że autor kierował się zasadą „prawej ręki” i jest to prawidłowe jednak gdy zobaczymy dalej które auto jako drugie powinno przejechać to na grafice przedstawiono nr. 2 czyli z lewego pasa co oznacza, że nie obowiązuje już zasada „prawej ręki” gdyż wskazano, że samochód znajdujący się po jego prawej stronie musi ustąpić jemu pierwszeństwa a nie odwrotnie zgodnie co do tej zasady. Na domiar tego tak przedstawiona kolejność powoduje, że samochody jadące na pasie ruchu, który się nie kończy mają przepuszczać te które znajdują się na dwóch kończących się pasach, co jednocześnie spowoduje, że samochody te staną w korku. Dlatego uważam, że jeżeli wprowadzamy zasadę „prawej ręki” to trzymajmy się jej do końca i kolejność poruszania się samochodów w tym przypadku wyglądałaby następująco patrząc od prawej strony z pasa prawego jako nr. 1 pas środkowy nr. 2 i jako n. 3 samochód z pasa lewego. Przy założeniu oczywiście, że te dwa skrajne pasy kończą się a nie są to pasy służące do włączenia się do ruchu z drug podporządkowanych, gdyż wówczas obowiązują inne zasady związane właśnie z włączeniem się do ruchu z dróg podporządkowanych. Teraz jeszcze przedstawię Swoje zdanie co do głównego wątku, dla którego autor artykułu Jazda na suwak postanowił napisać ten artykuł.

Interpretacja Policji jazdy na suwak

Przejdę teraz do interpretacji tej zasady przez Policję na podstawie materiału jaki został przedstawiony w komentowanym artykule jednak zrobię to na podstawie zdjęcia z umieszczonego w materiale filmu, będzie można Sobie zobaczyć ten film pod zamieszczonym linkiem jednak muszę uprzedzić, że autor tego artykułu przedstawia nie tylko film związany z Swoim artykułem, ale również i inne filmy a między nimi reklamy, więc można chwilę poczekać by go zobaczyć dlatego Ja ograniczę się tylko do zdjęcia z tego filmu i poniżej przedstawię Swoją ocenę.

Ale jest suwak!” No właśnie nie. Policja pokazuje nagranie kierowcy, który wymusił pierwszeństwo i tłumaczył się jazdą na suwak.”

To zdjęcie pokazuje nam typowe zastosowanie jazdy na suwak, takie jest moje zdanie, jednak jak czytamy pod zdjęciem, to okazuje się, że Policjant interpretuje jednak inaczej, uznając jako wymuszenie pierwszeństwa. Przybliżę najpierw tą sytuację, jak widzimy na zdjęciu mamy drogę z trzema pasami ruchu w jedną stronę i widać, że kończy się lewy pas na którym jedzie samochód, który w tym momencie znajduje się przed autem jadącym pasem środkowym z którego zresztą pochodzi to zdjęcie. Teraz cofnijmy się do Grafiki 1 i sprawdźmy czy nie pokazuje nam podobnej sytuacji tylko, że na grafice mamy dwa pasy natomiast tutaj trzy lecz zasada jest taka sama. Gdyby ktoś nie obejrzał filmiku jaki jest zamieszczony w artykule do którego się odnoszę to chcę przybliżyć sytuację jaka wygląda sprzed zdjęcia. Więc tak wcześniej mamy drogę trzy pasmową w jednym kierunku gdzie dojeżdżamy do skrzyżowania świetlnego i mamy na każdym pasie samochód z tym, że samochody na prawym i środkowym pasie ruszyły po zmianie sygnalizacji na kolor zielony, natomiast samochód jadący lewym pasem nie musiał się zatrzymywać gdyż dojechał właśnie na świetle zielonym co spowodowało, że jego prędkość była większa od tego na pasie środkowym i widząc po przejechaniu skrzyżowania, że jego pas się kończy i w związku z tym postanowił zmienić pas ruchu będąc już przed autem z pasa środkowego. Kierowca jadący tym pasem środkowym nie zauważył bądź też uznał, że nie ma obowiązku a i też nie kierując się kulturą jazdy nie zwolnił prędkości, by przepuścić jadącego lewym pasem który to pas się kończył co przyczyniło się do drobnej kolizji. Jak wynika ze zdania pod zdjęciem kierowca słusznie powołał się na jazdę na suwak na co wskazuje chociażby grafika 1, błędnie ocenił to Policjant i teraz zobaczmy do czego to prowadzi. Pierwsza rzecz kierowca jadący środkowym pasem nadal będzie nieświadomy obowiązku jazdy na suwak, gdyż potwierdził to Policjant co oznacza, że każda podobna sytuacja z tym kierowcą jest zagrożeniem w ruchu drogowym. W krajach gdzie jazda na suwak jest rzeczą normalną przekłada się również na stosowanie nie tylko gdy kończy się pas ruchu ale również stosuje się ją podczas jazdy na rondzie, gdzie na drogach dojazdowych jest wzmożony ruch to kierowcy znajdujący się na rondzie przepuszczają przed siebie jedno auto które chce wjechać na rondo co też powoduje, że samochody nie stoją w korku tylko powoli się przemieszczają.

Kończąc ten artykuł nawiążę jeszcze do wspomnianej na początku kulturze jazdy. Zwracając się do tych kierowców, którzy chcąc być kulturalnymi użytkownikami dróg, dość często przekładają ją nad obowiązujące przepisy w szczególności dotyczy to sytuacji gdy jadąc drogą szybkiego ruchu dochodzi do sytuacji gdzie z prawej strony inny kierowca chce się włączyć do ruchu z drogi podporządkowanej czy to bezpośrednio na prawy pas czy też korzystając z pasa służącemu do rozpędzenia się. Taka sytuacja często powoduje, że jadący kierowca prawym pasem chcąc pokazać Swoją kulturę jazdy postanawia ustąpić pierwszeństwa i wjeżdża na lewy pas ruchu nie patrząc na to, że na tym pasie jedzie inny kierowca, który zamierzał wyprzedzić jadącego prawym pasem a to spowodowało, że zostaje zmuszony do mocnego hamowania gdzie w finale może spowodować kolizję a nawet wypadek. To jest właśnie typowy przykład zbyt kulturalnej jazdy. Kultura jazdy jak najbardziej tylko z głową i zgodnie z przepisami.