Policyjny pościg

Materiał poglądowy

Pisząc ten artykuł, mam na uwadze dbanie o bezpieczeństwo na drogach Polskich jak i w innych krajach, to jest pierwsza rzecz. Kolejną rzeczą jest pokazanie dla porównania jak działa Policja podczas realizacji pościgu. Do napisania tego artykułu skłonił mnie fakt związany z drugim filmem, do którego udzieliłem komentarza na stronie facebooka do którego dodano 83 odpowiedzi. Większość z tych komentarzy była krytyczna wobec mojego a tylko niektóre były napisane w sposób merytoryczny. Co pokazuje, że ludzie są nieświadomi obowiązującego prawa, nie umieją myśleć i rozróżnić prawidłowego zachowania od nieprawidłowego itp. Nie wiem, ale moim zdaniem jest to spowodowane bądź to propagandą, bądź też zwykłą zazdrością. Zacytuję swój komentarz teraz „Ja, mam tylko kilka pytań do tych, co chwalą Policję za ten pościg. Pierwsze pytanie, czy wykroczenie od którego rozpoczyna się pościg było na tyle niebezpieczne by go rozpoczynać? Czy ocena tego wykroczenia była prawidłowa i jedyna, że kierowca AMG wykonał chamski manewr? Czy manewr wykonany przez Policjanta jadąc za AMG lewym pasem i w sytuacji gdy ten włącza kierunkowskaz by zmienić pas na prawy policja wyłącza sygnał dźwiękowy i zjeżdża na prawy pas stwarzając jako pojazd nieuprzywilejowany zagrożenie? Czy dalej kontynuowanie pościgu bez sygnału dźwiękowego jest zgodne z prawem, od 15 s do 1 min czy też może wzbudzić podejrzenia oraz obawy kierowcy mercedesa? Nie pochwalam ucieczki kierowcy, ale wskazuje na naruszenie prawa przez tych co mają strzec przestrzegania prawa. Nie może być przyzwolenia na łamanie prawa szczególnie gdy powoduje to większe zagrożenie niż np.takie wykroczenie.” W tym artykule posłużę się dwoma filmami pokazowymi jeden pochodzi z strony https://wrc.net.pl/czeska-policja-nie-bierze-jencow-ten-kierowca-zostal-doslownie-zmasakrowany-na-drodze Gdzie jest pokazany pościg Czeskiej Policji a drugi filmik jest z https://www.youtube.com/watch?v=3eNUq8MxQWQ Jednocześnie jest to ten sam co do którego udzieliłem zacytowanego komentarza.

#1 Czeska Policja

#2 Polska Policja

Moja ocena przedstawionych sytuacji

#1 Zacznę może od tego, faktem jest, że sam filmik jest bardzo krótki i nie pokazuje Nam prawdopodobnie całego pościgu, jednak jak się domyślam autor artykułu z portalu wrc.net.pl uznał, że nic ciekawego do pokazania więcej nie było. Chociaż możemy przeczytać, że pościg trwał 20 km na skutek niezatrzymania się kierowcy do kontroli drogowej. Jednak My skupmy się na tym co widzimy na nagraniu z kamery umieszczonej w radiowozie tak z przodu jak i tyłu radiowozu, jest to wyposażenie każdego radiowozu, czy to oznakowanego czy też nieoznakowanego. Dla informacji podaję, że według Czeskiego prawa o ruchu drogowym autem uprzywilejowanym jest już takie auto które ma załączone świetlne sygnały w niebieskim kolorze, jak również w sytuacji zmożonego ruchu, bądź dojazdów do różnego typów skrzyżowań załączonym sygnałem dźwiękowym. W przedstawionym materiale widzimy jak wygląda komunikacja funkcjonariuszy Policji prowadzących pościg z innymi jednostkami w skutek czego widzimy, że brały w pościgu udział trzy radiowozy z tego na pewno jeden z nich jest nieoznakowany. Kolejną rzeczą, która zwraca uwagę jest to zachowanie się pozostałych uczestników ruchu drogowego, którzy wiedząc jak się zachować oraz będąc w jakiś sposób poinformowani o pościgu pomogli Policjantom w zatrzymaniu uciekającego w sposób jak najbardziej bezpieczny, czyli zjeżdżając na pobocze mimo, że droga jest jednopasmowa umożliwiło to jazdę środkiem drogi tak uciekającego jak i prowadzącym pościg. Właśnie to jest dobry przykład co znaczy udzielić pomocy, nie koniecznie tak jak w Polsce wiele osób uważa, że powinno się zepchnąć do rowu albo zajechać drogę takiemu uciekającemu. Zobaczmy teraz jak wyglądało już samo zatrzymanie kierowcy, który widząc, że niema szans postanowił sam się zatrzymać, radiowóz zatrzymuje się tak, by kierujący nie miał możliwości ruszenia do przodu, gdy funkcjonariusze wysiądą. Następnie wysiadają z głośno wypowiadanymi komendami na które kierowca nawet otwiera drzwi swojego auta, po czym wyciągają go z brzuchem do ziemi mając go między sobą trzymając po jednej jego ręce chowają broń i skuwają kajdankami, jednocześnie przekazując, że już go mają, międzyczasie dojechały pozostałe dwa radiowozy. Cała akcja zatrzymania od momentu, gdy się zatrzymali trwała 15 sekund do skucia kajdankami.

#2 Przejdę teraz do materiału pokazującego pościg Polskiej Policji, materiał ten jest trochę dłuższy więc będę starał się wskazywać czas nagrania do którego się odnoszę, kolejną różnicą jest też fakt, że jest to teren zabudowany jednak droga jest dwupasmowa. Filmik ten jest udostępniony przez Komendę Wojewódzką Policji z Krakowa pod tytułem „Poszukiwany, z zakazem kierowania i na „lewych blachach” uciekał przed patrolem „SPEED” jednak tytuł ten nie jest zgodny z zawartą treścią cytuję „Patrol grupy SPEED z komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie prowadził pościg na drogach powiatu krakowskiego za kierującym Mercedesem C 63 AMG, który nie zatrzymał się do kontroli.” Czy tak było rzeczywiście? Zobaczmy co widzimy na filmie, więc tak kierowca samochodu AMG, chcąc jechać prosto w ostatniej chwili zorientował się, że jedzie na pasie do skrętu w prawo mimo tego, że jest ciągła linia oddzielająca pasy ruchu włącza kierunkowskaz mając świadomość tego, że auto na pasie na który chce wjechać zaczyna dopiero ruszać po załączeniu się zielonego światła, więc z zachowaniem bezpieczeństwa zmienia pas jadąc dalej. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie okazało się, że kolejne auto czekające na światłach było nieoznakowanym radiowozem tzw. grupy „SPEED”. Widząc ten manewr naruszający przepisy ruchu drogowego, postanowili zatrzymać pojazd w związku z tym załączają sygnały dźwiękowe i w domyśle świetlne ruszają za tym kierowcą z AMG. Tutaj jest pewna rzecz do wyjaśnienia, gdyż z tą sytuacją nie ma nic wspólnego ani tytuł, ale również treść opisu, bo jak widzimy tutaj nie było sytuacji, że kierowca nie zatrzymał się do kontroli, tylko Policjanci widząc wykroczenie rozpoczęli właśnie, pytanie co? pościg, czy próbę zatrzymania?

Z treści opisu wynika, że raczej próbę zatrzymania. Co możemy dalej zobaczyć i napisać, i tak od 8 – 19 sekundy widzimy, jadącego lewym pasem kierowcę wyprzedzającego tych co jadą prawym pasem poruszającym się AMG z prędkością max do 98 km/h jak wynika z pomiaru nieoznakowanego radiowozu jadącego za nim jako pojazd uprzywilejowany. Jak powinni zachować się inni uczestnicy ruchu drogowego? Z kodeksu drogowego wynika, że „uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, w razie potrzeby zatrzymania się. Kierowcy muszą także pamiętać, o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. Niedopuszczalne jest również wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie ma na nim miejsca do kontynuowania jazdy, gdyż może to utrudnić przejazd np. karetce„. Właśnie kierujący jak widzimy próbuje to zrobić, po wyprzedzeniu samochodu włącza prawy kierunkowskaz sygnalizując, że chce przepuścić pojazd uprzywilejowany. Jednak w tym samym czasie pojazd uprzywilejowany zajeżdża prawy pas kierowcy z AMG i wyłącza sygnały dźwiękowe, zachowanie kierowcy AMG wskazuje, że jazda jest jego na tyle bezpieczna, że każdy manewr wykonuje zachowując wszelkie środki ostrożności w tym przypadku wskazuje na to kontrola lusterek przy zmianie pasa w przeciwnej sytuacji doszłoby do kolizji. Widząc to jednocześnie używa klaksonu i przyspiesza by po odjechaniu dalej bezpiecznie zmienić pas na prawy jadąc z prędkością około 50 km/h.

Od 19 sekundy Policja prowadzi pościg, za AMG nie będąc pojazdem uprzywilejowanym, by w 40 sekundzie wyprzedzić ten samochód i jechać przednim nadal jako nie uprzywilejowana do 53 sekundy, w której to widząc włączony kierunkowskaz do jazdy w prawo w AMG postanawiają również skręcić w prawo, widząc to kierowca z AMG zmienił zdanie i pojechał prosto. Muszę przyznać, że nie jestem przekonany jak Ja sam bym się zachował w takiej sytuacji i czy nie zrobiłbym tak samo jak kierowca AMG. Dlaczego? otóż wiadomo Policja uznała jak można usłyszeć od 48 s. że rzekome wykroczenie popełnione przez kierowcę AMG jest na tyle chamskie, że należy go za to ukarać stosując pościg uznając, że próba zatrzymania do kontroli nastąpiła w 19 s. więc od tej chwili można uznać, że trwa pościg. Jednak ze strony kierowcy AMG tak to na pewno nie wyglądało, nie wiem co myślał kierowca, ale pierwsze co przyszło mi do głowy to to, że w jadącym nieoznakowanym pojeździe mogą jechać osoby, które mogą udawać Policję w celu kradzieży mojego auta. Rada udzielana przez policję jest taka, że każdy, kto naprawdę nie jest pewien, czy samochód błyskający niebieskimi sygnałami jest samochodem policyjnym, nie powinien się zatrzymywać. Jak może Nas zatrzymać patrol? Patrol policji może również nas zatrzymać z jadącego radiowozu (oznakowanego lub nie). Sygnalizuje  ten zamiar wysyłając w kierunku kierowcy niebieskie światło błyskowe oraz sygnał dźwiękowy. W przypadku nieoznakowanego radiowozu możemy spotkać się z diodową tabliczką informacyjną umieszczoną za tylną szybą pojazdu. Jak widzimy na nagraniu z tylnej kamery nieoznakowanego pojazdu nie widzimy czy taka tabliczka była załączona czy też nie. Patrol zmotoryzowany – funkcjonariusze mogą skorzystać z urządzeń nagłaśniających (i wydawać nam polecenia poprzez zewnętrzne głośniki), świetlnych lub sygnalizacyjnych (podobnie patrol powietrzny). Zwykle nieoznakowane samochody mają za tylną szybą umieszczoną listwę pozwalającą wyświetlać napisy – w ten sposób policjanci mogą wydać nam polecenie podążania za nimi (komendą „jedź za mną”) do wybranego przez nich miejsca, w którym zatrzymanie się będzie bezpieczne.

Gdy kierowca pojechał prosto nie skręcając za nieoznakowanym pojazdem, to dopiero Policja załącza sygnał dźwiękowy tj. 1.03 min. rozpędzając się do prędkości 151 km/h i zobaczmy co dzieje się w 1.23 min. filmu, otóż pojazd uprzywilejowany jadąc lewym pasem ścina zakręt wjeżdżając na prawy pas, kierowca jadący prawym pasem widząc to zjeżdża na lewy pas chcąc przepuścić pojazd uprzywilejowany, nagle zauważa, że pojazd również zjeżdża na pas prawy i kierujący przez ułamek sekundy zdezorientowany zachowuje jednak zimną krew i wykorzystuje pas do jazdy w lewo ustępując pierwszeństwa, wszystko dzieje się przed przejściem dla pieszych przy prędkości 100 km/h, co jest kolejnym zagrożeniem spowodowanym przez prowadzącego pościg za wykroczenie jakie rzekomo popełnił kierujący AMG a mianowicie wykroczenie miało dotyczyć zmiany kierunku jazdy czy pasa ruchu co wynika z Art. 22 Prawo o Ruchu drogowym, w którym możemy przeczytać, że kierujący może zmienić zajmowany pas ruchu z zachowaniem należytej ostrożności i po wcześniejszej sygnalizacji tego zamiaru. Co to oznacza? Nic innego jak tylko to, że Policja podejmując próbę zatrzymania a następnie prowadziła pościg stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym bez podstaw do takiego działania. Pościg trwał do 3.04 min gdzie uciekający samochód został przyblokowany na drodze jednopasmowej przez jadący pojazd przed oraz drugi w kierunku przeciwnym w ten sposób uniemożliwiając dalszą ucieczkę. Widzimy również jak zachowują się policjanci na nagraniu m 3.09 min. widzimy jak policjant po wyjściu z auta wyciąga broń i ją przeładuje zmierzając do zatrzymanego pojazdu. Tutaj zwróciłem również uwagę na pomiar prędkości widoczny w prawym dolnym rogu, gdzie od 3.06 – 3.10 min. wskazuje prędkość 1.2 km/h chociaż kierujący policjant znajduje się poza autem. Dalej następuje krótka chwila w przekazie i od 3.20 min. słyszymy jak zatrzymana osoba uświadamia prowadzących pościg, co potwierdza, że w chwili rozpoczęcia, jak i kontynuacji pościgu policjanci nie posiadali takiej wiedzy o ściganym, w przeciwnym wypadku powinni przedstawić zatrzymanemu podstawy zatrzymania. Z tego co słyszymy przedstawiono jako podstawę ucieczka przed Policją, oraz fakt, że uciekający miał zabrane uprawnienia do kierowania. Jestem ciekawy, co miałaby Policja do powiedzenia, gdyby sam kierowca nie powiedział, że jego zatrzymanie wiąże się z tym, że trafi do więzienia.

Kończąc moja ocena opisanego przypadku #2 jest taka, że zachowanie prowadzących pościg zasługuje na krytykę a na pewno nie na pochwały z powodu tego że: 1) Według Art. 22 PoRD nie popełnił wykroczenia kierujący AMG, chociaż funkcjonariusz uznał zachowanie za chamskie a takiego wykroczenia nie uwzględnia w/w prawo, 2) Podejmując próbę zatrzymania Policjanci stworzyli zagrożenie w ruchu drogowym, 3) Częściowo prowadząc pościg jako pojazd nieuprzywilejowany. 4) Policja decydując się na upublicznienie filmu nie powinna stosować manipulacji, mając na uwadze tytuł, treść opisu filmu jak i retusz samego filmu, gdyż to budzi podejrzenia jego wiarygodności.

Jednocześnie chcę powiedzieć, że jako społeczeństwo nie możemy być obojętni na łamanie prawa tak przez kierowców jak również przez tych co zostali powołani do stania na straży obowiązującego prawa tak w ruchu drogowym jak i w innych sektorach prawa. Jeżeli jako Obywatele( Naród) będziemy pozwalali na łamanie prawa w takich sytuacjach to będziemy dawać przyzwolenie na łamanie prawa i w innych przypadkach, co może doprowadzić do bardzo tragicznych skutków w tym nawet do pozwolenia na zabijanie w imieniu prawa, czego zresztą już nie raz służby stojące na straży prawa się dopuściły. Konstytucja RP w Art. 32 mówi o tym, że prawo jest równe i obowiązuje każdego z Nas nie ważne, czy ktoś jest zwykłym człowiekiem, czy pracownikiem służb Policyjnych itp. czy jest prawnikiem, prokuratorem, czy sędzią.