Kolejna historia

Luxona Sp. z o.o.

Spółka vs Urząd Skarbowy

Luxona Sp. z o.o. Swoją działalność rozpoczęła w czerwcu 2014 roku. Na początku podpisała kontrakt z spółką International Leader LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. W ramach podpisanego kontraktu została zobligowana do świadczenia usługi Outsourcingu administracji i finansów.

Co to jest outsourcing? Outsourcing to praktyka biznesowa polegająca na wynajmowaniu strony spoza firmy w celu świadczenia usług i tworzenia towarów, które tradycyjnie były wykonywane wewnętrznie przez własnych pracowników firmy. Outsourcing to praktyka zwykle podejmowana przez firmy jako środek redukcji kosztów. Jako taki może mieć wpływ na szeroki zakres zadań, od obsługi klienta przez produkcję po zaplecze.

Od początku działalności spółka zatrudniała pięć osób, jednak już po trzech miesiącach tj. wrzesień 2014 r. zatrudniła kolejne dwie osoby. Związane było, to z zwiększeniem mocy przerobowej zapewniającej wywiązania się z kontraktu już realizowanego oraz z prowadzonymi rozmowami, które miały doprowadzić do podpisania kolejnego kontraktu co pozwoliłoby na zatrudnienie kolejnych pracowników. Jednak to co wydarzyło się miesiąc później i trwa nadal ciężko jest zrozumieć, dlatego każdy po zapoznaniu się z materiałem sam oceni.

Październik 2014 roku

Dokładnie 16 października 2014 roku doszło do zablokowania rachunków bankowych spółki. Prokurator Katarzyna Janoska będąca delegowana z Prokuratury Rejonowej w Będzinie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, prowadząc śledztwo od 2013 roku na wniosek GIIF obecnie KNF dokonała blokady na okres trzech miesięcy. Rachunki te były jednym z narzędzi koniecznych do realizacji usług jakie wynikały z kontraktu. W tym samym dniu zleciła Dyrektorowi Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach przeprowadzenie kontroli skarbowej w spółce. Kontrolę skarbową rozpoczęto w dniu 17 październik 2014 r. To doprowadziło do tego, że spółka utraciła kontrakt i dla firmy, która rozpoczęła dopiero co działalność oznaczało problemy. Pełnomocnik złożył zażalenie na blokadę rachunków, jednak prokuratorka nie raczyła nawet zażalenia przekazać do Sądu, tłumacząc się brakiem zwrotki z INPOSTU potwierdzającej, że spółka odebrała Postanowienie o blokadzie rachunków, którego notabene kopia była załączona do zażalenia. Problemy finansowe spółki dwa miesiące po dokonaniu blokady spowodowały, że zostały zwolnione osoby pracujące w spółce. Kontrola skarbowa trwała nadal obejmując raptem okres czterech miesięcy. Prokuratorka zażalenie złożyła do Sądu pół roku po tym jak zostały w spółce odblokowane rachunki. Dodam, że od blokady rachunków tzn. październik 2014 roku prowadząca śledztwo Prokurator obecnie delegowana do Prokuratury Regionalnej w Katowicach nie podejmowała, żadnych czynności czy to z Nami czy tez byłymi pracownikami spółki. Natomiast Ja z Partnerką doszliśmy do wniosku, że skoro tak państwo Polskie postępuje z przedsiębiorcami, to należy się zastanowić, czy nie przeprowadzić się do innego kraju. Tak też się stało i od lipca 2015 roku rozpoczęliśmy działalność w Republice Czeskiej zakładając tam spółkę. Prowadzimy tą samą działalność jaką prowadziła spółka LUXONA w Polsce do dnia dzisiejszego. Oczywiście spółka LUXONA w związku Decyzją DIAS w Katowicach nadal będąc w Naszych rękach, złożyła Skargę do WSA w Gliwicach, która została rozpoznana 11. luty 2020 r. na korzyść spółki, jednak To nie koniec tej historii. Pomimo złożenia skargi, ale jeszcze przed wydaniem wyroku przez Sąd, doszło do przeprowadzenia egzekucji naliczonego zobowiązania podatkowego Zdaniem KAS, sposób przeprowadzenia nastąpił zgodnie z prawem. Jednak zdaniem spółki doszło do naruszenia prawa i zostały złożone kolejne skargi. To co się wydarzyło ostatniego dnia września 2020 r ciężko jest dzisiaj określić, ale w mojej ocenie to nic innego jak postawienie się DIAS ponad prawem. Jak wynika z artykułów prasowych nie jest to przypadek jednostkowy, ale są inne podobne przypadki, jeden z artykułów Sądy piętnują nadużywanie prawa przez skarbówkę

Rating: 1 out of 4.