Wyprzedzanie

Zdjęcie z artykułu WRC pokazujące trzy samochody, które zdaniem autora mają znaczenie w sytuacji przedstawionej na nagraniu. I tak mamy Białą Skodę jadącą za TiRem, VW Passata oczekującego na podporządkowanej drodze oraz BMW X3 wyprzedzające samochód z załączoną kamerą. Pod zdjęciem zamieściłem nagranie w którym od 3.32 min. możemy zobaczyć jak całe zdarzenie wyglądało i zweryfikować ocenę własną z oceną przedstawioną przez autora artykułu.

Następny film przedstawia własne nagranie, które pokazuje jaki mógł być finał sytuacji z materiału filmowego WRC. Film nagrałem podczas jazdy na jednej z Czeskich dróg. Dokładnie mam na myśli widok z 0.58 – 1.00 min.

OCENA WŁASNA

Zacznę może od przytoczenia dwóch fragmentów treści artykułu z magazynu WRC.NET.PL, których przesłania nie do końca rozumiem. Pierwszy cytat: „Na powyższym filmie (odtwarzacz od 3:32) widać jak kierowca Skody Oktawii przymierza się do wyprzedzenia tira. Prawdopodobnie widząc skrzyżowanie i oczekującego na podporządkowanej Volkswagena odpuszcza manewr. Nic nie zrobił sobie z tego prowadzący BMW X3, który chciał za jednym zamachem wyprzedzić całą kolumnę aut.” Drugi cytat: „W sytuacji nie pomógł też kierowca Skody, który widząc nadjeżdżające BMW, ani się nie schował, ani przyspieszał, skracając margines błędu prowadzącemu X3. W tej sytuacji życia nikt nie stracił, blacharz nie będzie miał roboty, ale warto wyciągnąć wnioski z szeregu błędnych decyzji pokazanych na filmie kierowców.”


Nie wiem co miał na myśli autor w stwierdzeniu, że nic nie zrobił sobie z tego prowadzący BMW X3. Jak widać na filmie kierowca ten wykonuje manewr wyprzedzania zgodnie z prawem ruchu drogowego. Jak widzimy w miejscu wykonywania manewru jest linia przerywana pozwalająca na taki manewr, również widzimy, że z przeciwnej strony nie ma żadnego jadącego samochodu, również prawo nie zabrania wyprzedzania więcej niż jeden pojazd. Natomiast odnosząc się co do kwestii włączającego się do ruchu pojazdu z drogi podporządkowanej należy zauważyć, że jest to wyjazd z posesji, więc wymaga to od prowadzącego ten pojazd jeszcze większego zachowania bezpieczeństwa co tłumaczy również fakt, że pas oddzielający jezdnię jest pasem przerywanym a nie ciągłym. Więc błędem autora jest zwracanie uwagi na zachowanie kierowcy BMW. Natomiast uważam, że określenie zachowania w drugim cytacie kierowcy z Skody, że ten nie pomógł w tej sytuacji, jest również błędne. W mojej ocenie należałoby napisać, że manewr wyprzedzania podjęty przez kierowcę Skody doprowadził do groźnej sytuacji co mogło doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku co zostało pokazane w kolejnym własnym materiale filmowym. Na szczęście kierowca kierujący BMW X3 podjał prawidłowe decyzje, wynikające z doświadczenia tego kierowcy, które były prawidłowe co pozwoliło na uniknięcie kolizji czy wypadku.

MATERIAŁ POGLĄDOWY

Ten materiał uważam, że jest również dobrym materiałem do pokazania, co jest przyczyną wypadku a co skutkiem. Oczywiście zdaję Sobie sprawę, że dużo osób na pewno skrytykuje moją tezę, ale zawsze mówię to co uważam za słuszne, tak samo przyjmuję słuszną krytykę w oparciu o argumenty. Jak możemy jedynie się domyśleć z pokazanej sytuacji a szczególnie po ostrym hamowaniu, że predkość pojazdu była duża, więc tylko zapytam, czy gdyby doszło do kolizji to jej przyczyną byłaby właśnie prędkość? Większość odpowiedziałoby, że tak, bo przecież wjechał w tył Skody. Przypuszczam, że niewiele osób odpowiedziałoby, że się z tym nie zgadza oraz, że ma zdanie podobne do mojego tzn. w mojej ocenie prędkość nie jest przyczyną wypadku lecz skutkiem jaki występuje po kolizji czy wypadku. Podczas jednej z dyskusji na facebooku na ten temat jeden z jej uczestników bardzo celnie próbował zmienić moje myślenie w tym temacie co było powodem, że byłbym zmienił Swoje myślenie. Jednak po przemyśleniu i udzieleniu odpowiedzi nadal zostałem przy Swoim. Osoba wskazała, że prędkość może być przyczyną wypadku ponieważ wpływa na czas reakcji i przy dużej prędkości kierowca nie jest wstanie odpowiednio zareagować w danej sytuacji. Poniekąd jest to argument logiczny, jednak po przemyśleniu doszedłem do wniosku takiego, by doszło do wpływu prędkości na czas reakcji, to musi być ku temu jakaś przyczyna. Podam przykład na podstawie materiału z filmu kierowca BMW jedzie załużmy 150 km/h wyprzedza samochody zdając sobie sprawę, że może dojść do sytuacji jak na filmie, czego dowodzi fakt, że jego szybka reakcja pozwoliła na wyhamowanie i to pokazuje, że czas jego reakcji spowodował kierowca Skody zajeżdżając drogę. Oczywiście w pełni zgadzam się z tym, że czym szybciej jedziemy tym jest mniejszy czas reakcji, jednak nie zmienia to faktu, że prędkość nie jest przyczyną wypadku tylko skutkiem występującym po wypadku, czym większa prędkość tym skutek bardziej tragiczny. Jeżeli za przyczynę wypadku uznać mamy prędkość to samo w sobie nie jest logiczne, ponieważ każda jazda z prędkością powyżej dozwolonej musiałaby kończyć się wypadkiem. Natomiast fakt jest taki, że jedziemy z prędkością poniżej dozwolonej i również możemy mieć wypadek i to z jadącym również z dozwoloną prędkością.